Partners
Toddler´s Day 2017  were:

Guest Speakers at Toddler´s Day

Zajímaví hosté na Toddler´s Day


DoubleBubble přináší rodičům inspiraci, jak mohou své děti již od útlého věku seznamovat s cizím jazykem: citlivou, přirozenou a hravou formou, bok po boku mateřštiny.

I am a translator, language teacher and, mainly, a mother of a three-year-old daughter, Mariana. Foreign languages play an important role in my professional life and they are my great passion as well. When my daughter was born, I started researching information about early second language development and sharing the knowledge through my DoubleBubble project. I encourage parents to include a second language in the lives of their children from early on, in a natural and playful way and on a daily basis. You can follow me on my blog, FB, or you can meet me personally on my courses. Looking forward to seeing you, Petra Vojtová

Helen Doron English je celosvětovou institucí s třicetiletými úspěchy na poli výuky dětí každého věku. Přes 1,5 milionů studentů dnes mluví anglicky díky programu výuky angličtiny Helen Doron English.

Proč Helen Doron? Protože naše výukové programy jsou nejlepší ve své kategorii, jsou vyvíjeny zkušenými odborníky v anglickém jazyce a vyučovány speciálně vyškolenými učiteli.

Děti milují učit se s Helen Doron English.

The main partners of Toddler´s Day

Hlavní partneři Toddler´s Day


Prague TV is an online city directory, entertainment guide and community resource. Started in 2001, Prague TV has grown into the web's most visited source for information related to Prague and the Czech Republic. The site contains an estimated 400,000 pages and is updated daily. It includes comprehensive features that covers all aspects of visiting or living in Prague.


Hračkářství Hamleys jako partner Toddler´s Day darují ceny do tomboly a nebude chybět ani Hamleys medvěd a princezna, se kterými se děti budou moct vyfotit ve fotokoutku.

Zástupci jednotlivých školek si budou moci s vedením Hamleys popovídat o nových možnostech edukativních aktivit pro děti jako jsou různé workshopy - čtení, kreativní malování apod.
Happy Label

Kvalitní snadno přizpůsobitelné samolepící štítky nejen pro děti, které jsou vhodné do myčky, pračky, sušičky, mikrovlnky i mrazničky a které můžete nalepit prakticky na cokoliv.


Zajíček na koni o.p.s. poskytuje své služby rodinám a zařízením pečujícím o děti a mladistvé ze znevýhodněných skupin obyvatel (tělesný handicap, mentální handicap, kombinovaný handicap, sociokulturní handicap - adopce, národnostní menšina, sociální minimum rodiny) Dětmi rozumíme i dospělé s duší dítěte.

Poskytujeme pomoc s organizováním volnočasových aktivit dětí a mladistvých se zvláštním zaměřením na integraci (Výlety a akce s koníky, jízdy na koních, tábory, víkendové pobyty...).

Výtěžek z dobrovolného vstupného bude věnován této organizaci a konkrétním rodinám.The exhibiting preschools at Toddler´s Day

Vystavující školky na Toddler´s Day


EISP is an international school that provides a top quality education for children 2-18 years old. Based on the English National Curriculum's Early Years Foundation Stage, our Early Years classes give our students a head start on learning the skills needed in the next stages of their life.Victoria School

Jazyková mateřská škola pro děti od 2 do 6 let. Nabízíme kvalitní vzdělávací program v českém a anglickém jazyce, nadstandardní aktivity a letní prázdninový program.
Vzdělávacím záměrem naší školky je individuální přístup k dětem s cílem rozvíjet jejich potenciál, talent a nadání.
Vzdělávací program zahrnuje výuku anglického jazyka s rodilým mluvčím.


International Montessori School of Prague

Located in Prague 4, IMSP takes a uniquely individualized approach to the education of each of our students. Serving children aged fifteen months to thirteen years, we offer an authentic Montessori program in an English immersion setting. We are the only school in the Czech Republic to hold an accreditation from the American Montessori Society. For every age, our program focuses on the developmental needs of the child and combines high academic standards with lessons in respect, grace and courtesy, everyday outside play, creative expression and a wide variety of extra curriculars such as music, soccer or dance. From the youngest age, our students are guided to reach independence, take ownership of their education and be an active participant in their community. Our graduating students move on to top private schools and gymnáziums, and our students perform exceptionally well as they continue their education. We invite you to visit us and learn more about our community.


Vyšehrad Monsters is a first preschool of its kind, operating on a basis of preschool club with all-day programme. It follows the idea of forest preschools, modified however for the natural environment of the city. Children spend most of their time outdoors, near Vyšehrad or in other parks of Prague. They also go for trips and do not avoid the urban environment either. The methodology is based on the Framework Education Programme for Preschool Education, thus fully complying with general requirements for subsequent enrollment at any primary school. The all-day programme is in English with the presence of a native speaker.


Petrklíč is a school that provides education for children from the ages of 2-6 in preschool. Currently we provide a first year class with integration of children with special needs. We also have a programme called "Broučci", which is based on outdoor activities, where most of our time is spent in the garden. We have a native english speaking teacher that works daily with children of all ages. Our school is focused on education, working together with families and a healthy friendship in a social enviroment.


Mezinárodní školka a jesle Sugar Cube, která se nachází v centru Prahy poblíž Karlova náměstí, nabízí služby hlídání a denní program pro děti od 1,5 do 6 let.
Sugar Cube se zaměřuje na výchovu a vzdělávání dětí z vícejazyčného prostředí. Náš tým mluví česky, anglicky a rusky. Máme široké zkušenosti s dětmi z celého světa - Amerika, Anglie, Japonsko, Indie atd.
Sugar Cube pracuje od roku 2014.

Soukromá školka a jesle Tučňákov přijímá děti od 12 měsíců. Zajišťujeme kvalitní péči pod odborným dohledem s důrazem na individuální přístup a multismyslové vzdělávání. Pyšníme se krásnými prostory s vlastní rozlehlou zahradou. Jsme školičkou do které se děti těší.

Riverside School is an International School for children between the ages of 3 and 18 years. The school was founded in 1994 in the picturesque settings by Vltava River, Prague 6. Riverside has an international approach to education based on the British National Curriculum, the International Baccalaureate and other curricular models which are adapted to facilitate the child's successful integration into Riverside School and on to their future schooling. The Early Years School is for children from 3-5 years and is located in beautiful villa in Bubeneč. The Primary School for children from 5 to 11


Centrum, sportovní školka a jesle PlayWisely® se nachází v klidové bezdopravní zóně 200 metrů od Kunratického lesa a nabízí lekce programu PlayWisely v českém i anglickém jazyce pro děti od 4 měsíců do předškolního věku, 5 dní v týdnu, dále jesličky pro děti od 18ti měsíců a sportovní školku.

Cílem naší soukromé mateřské školky a jeslí je pomoci dětem vybudovat pevné základy a vnitřní sebevědomí ve všech oblastech rozvoje, tak aby v budoucnu mohly zrealizovat své sny! Zaměřujeme se na individuálně vedený ucelený psychomotorický rozvoj dětí. Rozvíjíme soustředění, pozornost, paměť, řeč a logické myšlení s kartami PlayWisely®, komplexní pohybové dovednosti, jemnou motoriku, kreativitu a rytmus. Využíváme řadu moderních didaktických, montessori, PlayWisely® a sportovních pomůcek.Montessori školka Jonáš nabízí dětem klidné a příjemné místo, kde mohou rozvíjet svůj vlastní potenciál. Součástí našeho programu jsou i lekce MY English (Montessori & Yoga), ve kterých se v maximální míře využívá veškerých pozitiv Montessori pedagogigky (děti se vzdělávají prostřednictvím experiment a zážitků) a prvků jógy (jako zklidnění, naladění se na práci či naopak vypuštění přebytečné energie). Dětem je pohyb přirozený, stejně jako jejich touha poznávat svět. Přijďte se k nám podívat, budeme se na Vás a Vaše děti těšit. 


In the ABC Academy, preschool teachers and children are one big family, where English is the only language spoken. This way, children are immersed in English and able to learn the language as effortlessly as their mother tongue. They grow and learn in an authentic English language environment.

Children´s activities at Toddler´s Day

Aktivity pro děti na Toddler´s Day


Little Bubbles - Dětská jóga s angličtinou

V Bublinkách to děti baví!
Vytváříme prostředí, kde si Vaše děti rozvíjí mluvenou angličtinu a fantazii. Vedeme také ke zdravému pohybu a kreativitě.
English & Yoga - Fun and Play,
Little Bubbles - That's the way!


Bricks 4 Kidz® mimoškolní programy pracují s LEGO® kostičkami, které dětem přinášejí vzdělání formou hry. Každá hodina je jedinečná, zábavná a bohatá na informace i zážitky. Na hodinách používáme LEGO® kostičky, které milují již celé generace dětí na celém světě. Specializujeme se na LEGO® Technic, které dětem umožňuje sestavit pohyblivé modely a poznat, jak fungují různé zajímavé předměty.


Prague Youth Theatre (PYT) is an English speaking Youth Theatre designed to give young people aged 3 - 17 the chance to express themselves within a dramatic medium and to develop not only their theatrical skills, but also their sense of teamwork, confidence and commitment.
PYT empowers young people to connect with one another, develop confidence, and create impactful stories.
For more information and to register for a free trial session, please visit www.pyt.cz.       


English Books for Children

We offer a hand-picked selection of books from various Publishers showcasing inspiring stories, fascinating facts and beautiful illustrations, chosen to ignite children´s imagination.
Kiddum je mezinárodní vzdělávací Lego centrum založené na produktu a programech LEGO Education. Programy LEGO Education se specializují na děti již od 2 let a zahrnují systém integrovaného vzdělávání matematiky, fyziky, mechaniky, informačních technologií a robotiky. V současné době spolupracujeme s celou řadou mezinárodních i českých škol v Praze a okolí, kde organizujeme odpolední kroužky nebo jednorázové akce jak v českém tak i anglickém jazyce.


Prague English Football School provides fun, active football for native and non-native speakers. With classes starting from 3 years old, spend time with your children as they learn new skills, practice their English, and make new friends. The school provides the perfect environment for your children to develop their motor and social skills along with their confidence and enjoyment for sport and an active lifestyle in a positive environment suitable for girls and boys.

Sam Bizzell - Founder/Director

Great news - most of them already confirmed their participation in Toddler´s Day 2018!